PŘEHLED KNĚŽÍ, JÁHNŮ A KNĚŽÍ RODÁKŮ

Farnost byla znovuobnovena 1.7.1903 vyčleněním z farnosti Hlučín

POSLOUPNOST FARÁŘŮ A ADMINISTRÁTORŮ VE FARNOSTI LUDGEŘOVICE

č.

Jméno a funkce

časové rozmezí

Poznámka

1

P. Alois Bitta, kanovník a farář

(1896-1903 z Hlučína)
1903 – 1939

36 let

* 6.9.1867 v D. Benešově, 1880-1888 gymnazium v Těšíně, 1888-1892 seminář ve Vroclavi. 15.6.1892 kněžské svěcení od kard. Koppa. Od září 1892 kooperátor v Hlučíně, od prosince 1892 do dubna 1893 administrátorem ve Velkých Hošticích, od května 1893 zpět kooperátor v Hlučíně

Od 1.7.1903 farář v Ludgeřovicích

† 25.4.1939, pohřben v Ludgeřovicích

2

P. ThDr. Vojtěch Folta, farář

25.4.1939-31.7.1939 adm.

1.8.1939 – 8.12.1964 farář

25 let

* 18. 12. 1896 ve Staré Bělé

5. 7. 1921 kněžské svěcení

12.5.1938 doktorát v Olomouci

† 8.12.1964, fara Ludgeřovice

Pohřben v Ludgeřovicích

 

P. Zdeněk Pirunčík, administrátor

8.12.1964 – 2.6.1965

Prozatímní administrátor

3

P. Richard Klíč, děkan a farář

3.6.1965 – 10.6.1977

12 let

† 1.7.1982 nemocnice Frýdek

Pohřben Ježkovice u Výškova

Působil v Určicích, Vesce u Oder, Kozmicích a Ludgeřovicích

4

P. Miloslav Michna, administrátor

1.7.1977 – 31.7.1980

3 roky

*19.10.1932 Ostrava

Vysvěcen 23.6.1963 Litoměřice

Jako administrátor: Karlovec, Roudno, Velká Štáhle, Břidličná, Václavov, Ludgeřovice, Velké Losiny, Ostružná, Pusté Žibřidovice, Branná, Zlaté Hory, Ondřejovice, Horní Údolí, Rejvíz. † 15.10.2009 Ostrava

Pohřben na Sl. Ostravě

5

P. Antonín Dominik, farář

1.8.1980 – 31.7.1993

13 let

* 25.6.1914

Vysvěcen 5.7.1940 Olomouc

† 25.11.2004, pohřben v Ostrožšké Lhotě

6

P. Mgr. Jan Plaček, farář

1.8.1993 – 30.6.1997

4 roky

 

7

P. Mgr. Radovan Hradil, administrátor

1.7.1997 – 30.6.2000

3 roky

 

8

P. Mgr. Jan Kučera, farář

1.7.2000 – 30.6.2011

11 let

 

9

P. Mgr. Václav Koloničný, farář

1.7.2011 ~

*17.12.1971, vysvěcen 28.6.1997 v Ostravě

1997-1999 f. vikář Opava P.M.

1999-2006 farář Slavkov u Op.

2006-2008 studium Řím

2008-2011 farář Štáblovice

POSLOUPNOST KAPLANŮ A VÝPOMOCNÝCH KNĚŽÍ VE FARNOSTI LUDGEŘOVICE

č.

Jméno a funkce

časové rozmezí

Poznámka

 

P. Johann Kozellek

Od 1903

Přistěhoval se současně s P. Bittou

 

P. Josef Slotty

 

* 3. 7. 1886 v Píšti

† 20. 6. 1937 v Opavě

 

P. Josef Baránek (kooperator)

????

Kaluza, c.d., s.637 v V. Plaček: Ludgeřovice, str. 164: Josef Baránek, rodák z Kobeřic, vysvěcen 1914. Optoval nakonec pro Německo, kvůli studií matematiky ve Vroclavi. Kvůli tomu opustil kněžství. Po studiích vyučoval jako profesor matematiku na Vroclavském gymnáziu.

 

P. Vojtěch Folta (kooperátor)

1922 – 1939

 

 

P. Konrad Baranek

+-1939

 

 

P. Josef Kleveta

+-1939

 

 

P. František Tichý

1945 – 1946

 

 

P. František Zigal

1.8.1946 – 1956

1956 – 1963  z Hošť.

*26.9.1919 Vízovice

Vysvěcen 5.7.1946 Olomouc

V r.1956 přeložen do Hošťálkovic, excurrendo kooperator v Ludgeřovicích.

12/1963 přeložen do Štáblovic a Dolních Životic

† 8.1.1988. Pohřben ve Vízovicích.

 

P. Zdeněk Pirunčík

Od 26.7.1964

V r. 1964 – zástup za nemocného P. Foltu, od 10.10. řádný kooperátor, nastěhoval se z Hlučína do Ludgeřovic

 

P. Antonín Kupka

1.10.1965 – 1.8.1968

2 roky a 10 měsíců

 

 

P. František Adamec

1.8.1968 – 11.3.1969

7 měsíců

* 3.5.1939 Hrabůvka u Hranic

Vysvěcen 23.6.1968 v Brně

† 30.1.2011 Hranice

Pohřben ve Stříteži nad Ludinou

 

P. Jindřich Preis, CSsR.

11.3.1969 – 14.7.1970

1 rok a 4 měsíce

† 26.2.1993 ve Frýdku, pohřben ve Frýdku

 

P. Josef Veselý

15.7.1970 – 30.11.1971

1 rok a 4 měsíce

*28.7.1929 Zlámanka u Kroměříže

Vysvěcen tajně 8.12.1962 Valdice

Od r. 1971 adm. v Budišově nad Budišovkou, 1981 Opava Jaktař, 1987 Opava P.M. 

† 5.2.2010, pohřben v Opavě

 

P. Vojtěch Odložil

1.12.1971 – 14.11.1972

1 rok

 

 

P. Josef Freml SDB

15.11.1972 – 1.7.1973

8 měsíců

* 1928 Šumice

Vysvěcen 1965 Praha

† 23.7.2014 Ostrava

Pohřben v Šumicích

 

P. Josef Chovanec

1.8.1973 – 30.4.1974

9 měsíců,

† 11.11.2009 Kroměříž

 

P. Alois Juráň

1.5.1974 – 21.5.1975

1 rok, † 17.8.2011 v Olomouci

 

P. Tomáš Peruň

24.5.1975 – 30.11.1975

6 měsíců

 

 

P. Vojtěch Jan Marek, OFM

15.12.1975 – 17.7.1977

1 rok, 7 měsíců,

*9.10.1924 ve Štramberku. Vysvěcen tajně 1952. † 16.2.2011 v Uherském Hradišti. Pohřben ve Starém Městě.

 

P. František Krejsa

1.7.1977 – 15.5.1978

10 měsíců

*21.9.1949

Vysvěcen 25.6.1977 Olomouc

Působil v Ostravě-Kunčičkách, Kopřivnici, Litovli

† 9.11.2018, pohřben v Tištíně

 

P. Leopold Rudolf Tkačík OFM Cap.

1.7.1978 - ...1980

Asi 2 roky

† 25.8.1982

Pohřben v Šilheřovicích

 

P. Antonín Šuránek

1.9.1980 – 3.11.1982

2 roky a 2 měsíce

*29.5.1902 Ostrožská Lhota

†3.11.1982, nemocnice Petřkovice

Pohřben v Ostrožské Lhotě

 

P. Pavel Eliáš

1.7.1989 – 1.7.1990

1 rok

 

 

P. Jan Kučera

1.7.1990 – 1.7.1991

1 rok

 

 

P. Karel Pražák

 

Řeckokatolický kněz

† 2.2.2009

Pohřben v Ludgeřovicích

 

P. Vladimír Pavlík

1.7.2012 – 30.6.2015

3 roky

 

 

P. Grzegorz Ozieblowski

1.8.2015 – 30.6.2016

10 měsíců

 

 

P. Lukáš Bakajsa

1.8.2017 ~

Řeckokatolický kněz v Ostravě, farní vikář v Ludgeřovicích

POSLOUPNOST JÁHNŮ VE FARNOSTI LUDGEŘOVICE

č.

Jméno a funkce

časové rozmezí

Poznámka

1

Mgr. Tomáš Čirž

1.7.2007 – 1.7.2008

 

2

Mgr. Jozef Juriga

1.7.2008 – 13.9.2009

 

3

Mgr. Jozef Kankara

1.7.2009 – 1.7.2010

 

4

Mgr. et Mgr. Zdeněk Uher

1.7.2016 ~

trvalý jáhen

KNĚŽÍ POCHÁZEJÍCÍ Z FARNOSTI LUDGEŘOVICE

č.

Jméno a funkce

Poznámka

1

P. Antonius Konetzny

Nar. 1.1.1801, rodák z Ludgeřovic. Vysvěcen na kněze ? Zemřel 12.8.1833, pohřben v Ludgeřovicích

2

P. Josef Konečný

Nar. 6.2.1832, rodák z Ludgeřovic. Vysvěcen na kněze r. 1857. Zemřel: 10.12.1892, pohřben ve Velkých Hošticích.

3

P. Jan Litzka

Nar. 23.12.1879, rodák z Ludgeřovic. Vysvěcen na kněze 23.6.1906. Zemřel ?

Jako novokněz byl od r.1906 až do 1908 v Ludgeřovicích, pak přeložen do Kietrz (Katscher) v Polsku.

4

P. Josef Bortlík

Nar. 23.11.1885, rodák z Markvartovic. Vysvěcen 5.7.1910 v Olomouci. Farářem ve Vehovicích u Krnova. Zemřel 4.12.1933 na cestě v Úvalně u Krnova, pohřben v Ludgeřovicích.

Syn sedláka Františka Bortlíka a Františky roz. Melecké

5

P. Josef Kotschy

Nar. 15.9.1889, rodák z Ludgeřovic. Vysvěcen na kněze 18.6.1914 ve Wroclawi. Dne 6.7.1946 vyhoštěn z Wehowitz.

Zemřel 4.3.1956 v Büderich bei Düsseldorf jako děkan.

6

P. Leopold Muris, SDB

Nar. 15.9.1899, rodák z Ludgeřovic. Vysvěcen na kněze: 4.7.1937 v Benediktbeueru – Horní Bavorsko. Primice v Ludgeřovicích -  11. 7. 1937. Činný při práci s mládeží ve městech Innsbruck, Austetten, Linz, Klagenfurt, Wien, Waidhofen. Zemřel 24.8.1984 ve Waidhofen an der Ybbs. Syn Antonína Murise a Anny, roz. Kupcové

7

P. František Tichý

Nar. 22.1.1909, rodák z Markvartovic. Zemřel: 16.6.1962 ve Forchheim bei Karlsruhe jako farář. Pohřben ve Forchheim. Syn horníka Františka Tichého a Marie, roz. Bortlíkové

8

P. Jan Kluczka

Nar. 26.6.1909, rodák z Ludgeřovic. Vysvěcen na kněze: 5.7.1933 v Olomouci. Zemřel: 2.5.1945 jako vojenský kaplan, pohřben v Bierbaum am Auersbach, Süd – Steiermark. Syn důlního Jana Kluczky z Ludgeřovic a Emílie, roz. Cimingové, ze Služovic u Opavy

9

P. Jindřich Bzumek

*6.5.1911 v Ludgeřovicích, vysvěcen 20.3.1938 v Litoměřicích

10

P. Emil Lischka

Primice 12.7.1938

11

P. Eduard Kroker SVD PhDr., ThDr.

Nar. 2. 3. 1913 v Ludgeřovicích. Noviciát St. Gabriel, Mödling u Vídně 1932 – 1935. Vysvěcen 2.4.1938 v Římě. Primice v Ludgeřovicích 16.7.1939. Studium v Římě. Působiště Řím, Peking, Šanghaj,  Curych, pařížská Sorbona, New York, Kolumbie

12

P. Josef Konečný

Primice 26.12.1939. Rodák z Vrablovce

13

P. Karl Tichý

Z Markvartovic. Primice 22.3.1942. Sloužil jako voják zdravotník.

14

P. Josef Čichoň, CSsR.

*19.5.1915 v Markvartovicích. Vysvěcen r. 1946. 19.2.1962 odsouzen totalitním režimem za podvracení republiky na 8 let.

Zemřel 4.12.1997, pochován ve Frýdku.

15

P. Norbert Jiří Viačka, SDS

*11.2.1920 v Ludgeřovicích, vysvěcen 5.7.1946 v Brně, Působil a zemřel v Prostějově. Pochován v Prostějově.

16

P. Zdeněk Bordovský

 

17

P. Ludvík Kus

*12.6.1931 v Ludgeřovicích. Vysvěcen 26.6.1955 v Litoměřicích. 3. 7. 1955 - primice v Ludgeřovicích. Působil jako farář v Březové nad Svitavou a v Krnově jako děkan. Zemřel v Krnově 27.6.2010. Pochován v Krnově

 

BOHOSLUŽBY

  • Po ...17:00
  • Út ... 6:00
  • St ...17:00
  • Čt ... 6:00
  • Pá ...17:00
  • So ...17:00
  • Ne ... 8:00, 10:00